Rize

POKUT YAYLASI

Rize Çamlıhemşin'den 1.5-2 saatte ulaşılabilen yaylaya, ulaşım araba ve yayan olarak sağlanmaktadır.

1.800 metreden sonra ağaç türlerinin rastlanmadığı yöre yaylalarının aksine, Pokut'ta ağaç yetişmektedir.

 

 

SAMİSTAL YAYLASI

Bu yaylaya hem Ayder üzerinden, hem de Palovit üzerinden varılabilmektedir. Araba ile Ayder güzergahından daha kısa zamanda ulaşılabilir. Palovit'e kadar araba ile gittikten sonra yaya olarak yaklaşık 2 saat tırmanıp (Palovit aşıtını aşarak) Samistal'a varmak da mümkündür.

Samistal Yaylasının bir özelliği evlerinin eski olması ve inşada kullanılan taşların sal şeklinde büyük kütleler halinde olmasıdır.

 

 

KAVRUN YAYLASI

2240 m yükseklikte bulunan Rize ilinin en büyük yaylasıdır. Kaçkar Dağının eteklerindedir ve Rize ilimizde bulunan üç turizm merkezinden birisidir.

240 ev bulunan yaylada yaz sezonunda nüfus değişkenlik göstermektedir.

Yaylada Ağustos ayının başlarında başlayan ve Eylül ayının ilk haftasın da sona eren şenlikler yapılmaktadır. Bu yöresel şenliğin adı "Vartevor" olarak geçmektedir. Vartevor zamanı bir çok yerli ve yabancı turisti ağırlayan Yukarı Kavrun Yaylası diğer yaylalara da en yakın geçiş yoludur.

Kavrun Yaylasının beşbin yıl önce buzullarla kaplı bir vadi olduğu jeologlar tarafından söylenmektedir.

 

 

SAL YAYLASI

Pokut Yaylasından sırt takip edilirse Sal yaylasına varılır. Her iki yayla 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde birbirine yakındır. Sırttan geçilirken aşağılarda Pilunçut Kahvesi'nin artık hiç gelmeyecek katırcılarını bekler gibi durduğu görülür. Sal yaylasında kenarları evlerle çevrili bir düzlük bulunur.

Evlerin hemen üzerindeki alana çıkıldığında ise Altıparmaklar'dan Kemerli ve Büyük Kaçkar'a kadar "en yüksekler" görülebilir. Ayrıca görüş açısının net olduğu havalarda Kafkas Dağları'nı ve Karadeniz'i de izlemek mümkün. Sal Yaylasını diğer yaylalardan ayıran en önemli özelliği sadece bir köy tarafından kullanılması.

Çamlıhemşin'in Çinçiva Köyü tarafından kullanılan yayla özellikle Temmuz başından itibaren dolmaya başlar. Bazı yaylacılar Ekim'e kadar yaylada kalır.

 

 

ZİLKALE

Rize ili Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 km Güneyinde, Fırtına Deresi Vadisi'ne hâkim noktada, deniz seviyesinden 750 m yükseklikte, kıyıdan da 40 km içeridedir. Dere yatağına hâkim bir kayanın tepesinde bulunan bu kale çevreyi kontrol amacıyla yaptırılmıştır. Kalenin kimler tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir.